Cookies help us give you the best experience of our site. However, you can change your cookie settings in your browser depending on your preferences. Please read more about our cookies in our Cookie Policy.

13:36 | June 20, 2016

renovering kök – grått, marmor och mässing

grått kök grått och marmorgrått och mässingrenovering kök

Nu har luckorna kommit tillbaka från sprutlackeringen och det blev precis som jag hade tänkt!

Hej babes! Måndag och vilken helg vi har haft, jag ska berätta lite mer om det fantastiska bröllopet vi var på i helgen lite senare. Igår när vi vaknade på Eskilstuna Stadshotell efter fest i dagarna två så satte vi oss i bilen och körde raka vägen ut till Värmdö för att se hur det går med renoveringen.

Jag var så  nyfiken så att jag nästan sprack innan vi kom dit för nu har de lagt ut gräsmattan och tomten börjar bli riktigt fin OCH så har köksluckorna kommit tillbaka från sprutlackeringen. Jag är sååå nöjd! Först tänkte vi ju köpa helt nya, släta luckor men jag är så glad att vi behöll de gamla luckorna med ram runt.

Det var så svårt att välja färg till luckorna, de hade små lappar i färgbutiken och utifrån en sådan liten lapp skulle man försöka se framför sig hur ett helt kök skulle bli i den nyansen man valde. Jag minns hur jag satt och jämförde färgproverna och höll dem bredvid mitt guldarmband för att se så att den gråa nyansen skulle gå bra ihop med mässing, haha!

Vi har ju bestämt oss för att ha en vask i mässing, samt alla lampor och handtag i köket och det kunde inte bli bättre. Jag var så rädd att allt skulle se alldeles knasigt ut tillsammans men jag är riktigt nöjd, vad tycker ni?

Nu ska knoppar och handtag fästas, ugnen ska byggas in, lampor ska sättas upp och så ska all marmor poleras och sedan är vårt kök klart och huset ska gå att bo i från och med torsdag den här veckan. Jag kan knappt tro det!

17 kommentarer17 kommentarer om “renovering kök – grått, marmor och mässing”

  Å så snyggt Linn! Håller på med exakt samma sak, vet att det blir marmorbänk och mässingsdetaljer men det är ju sinnes svårt att välja grå nyans. Vi provmålade på dem gamla luckorna som vi ska byta ut men har inte hittat rätt än. Kan du dela med dig av NCS-koden?

  Reply

  Jag ska kika där hemma och se om jag hittar lappen annars fråga vår byggare så jag återkommer 🙂

  Reply

  Toppen, stort tack!

  Reply

  Hittade du möjligtvis lappen?

  Reply

  Hej Kerstin! Jag har letat i våra pärmar nu och hittade inte lappen men till slut hittade jag färgkoden i ett sms till vår byggare =) Det är Jotun färgkod S-5000-N 😀 Lycka till!

  Tack Linn! En eloge till dig för att du är så bra på att svara på dina läsares frågor 🙂 Trevlig midsommar!

  Hur fint som helst!! Så himla fräscht. Perfekt kombination. 🙂
  Har precis hittat till din blogg. Gillart! Speciellt uppdateringarna kring huset. Så kul att följa detta fina ställe ta form. 🙂

  Reply

  Hej Linn, hittade din blogg av en händelse när jag och sambon letade köksinspiration på nätet. Vi har letat efter liknande luckor som ni har med spegel och utan de där infasningarna i ramen som alla större kökstillverkare envisas med att ha. Får man fråga vilken tillverkare som ligger bakom ert kök? Tack på förhand!

  Reply

  Det är luckorna som fanns på det gamla köket när vi flyttade in, så de är från Häckers kök men så har vi sprutlackerat dem i färgen vi ville ha. Vi tänkte först beställa nya av dem men servicen var så långsam och utbudet rätt dåligt. Så när vi skulle beställa luckor och högskåp köpte vi dem på ikea istället för de var i samma design och sålämnade vi in även de luckorna på sprutlackering 😀 Lycka till!

  Reply

Genom att lämna en kommentar är jag införstådd om att eventuella personuppgifter som delas kommer att hanteras i enlighet med denna webbplats Integritetspolicy"

Leave a Reply

Your email address will not be published.

By submitting my comment I acknowledge that I have read the privacy policy and fully understand its content.